UA-60323142-1

جاذبه های توریستی و گردشگری شهر شیراز

جاذبه های توریستی و گردشگری شهر شیراز


شیراز

شیراز یکی از کلانشهر های ایران و مرکز استان فارس (پارس) است. جمعیت شیراز در حدود ۲۰۰۰۰۰۰ نفر میباشد. این شهر آب و هوای معتدلی دارد و در منطقه کوهستانی زاگرس قرار گرفته.

شیراز از نظر تاریخی سومین شهر ایران است که دارای شهرداری شده است. نام شیراز در کتاب‌ها و اسناد تاریخی، تحت نام‌های مختلفی نظیر «تیرازیس»، «شیرازیس» و «شیراز» به ثبت رسیده‌است.

شیراز به سبب تفریحات و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، پزشکی، مذهبی و طبیعی فراوان، مقصد گردشگری مناسبی در تمام فصول میباشد.

به جرات میتوان گفت فصل بهار ، شهر شیراز را به خاص ترین شهر ایران تبدیل می کند. فروردین و اردیبهشت شیراز به دلیل وجود درختان نارنج بسیار در تمام خیابان های شهر ، فضای بسیار معطر و دلنشینی به معابر می بخشد.

تفریحات و جاذبه های توریستی شیراز به چهار گروه تقسیم می شود:

جاذبه های طبیعی           اماکن تاریخی           مراکز تفریحی           مراکز پزشکی


برخی از جاذبه های طبیعی استان فارس و شهر شیراز :

پارک ملی بمو

این پارک ملی دارای گونه های نادر جانوران به ویژه آهو و گونه های مختلف گیاهی است. این منطقه حفاظت شده چشم انداز زیبایی دارد. در پارک ملی و حفاظت شده بمو چشمه هایی مثل: چشمه بیدی، چشمه صادقی، چشمه فیلی، چشمه گردو و چشمه چنار با آب صاف و گوارا در دره های زیبا جریان دارند. دو قنات رکن آباد و آب زنگی در همین منظقه قرار دارند.

دریاچه مهارلو (نمک)

اطراف دریاچه مهارلو نقاط بسیار زیبا و دیدنی پدید آمده که مردم بسیاری را به خود جلب می کند. آب معدنی دریاچه در روستای مهارلو، برای بیماری های پوستی مفید است.
این دریاچه بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران است و در فصل زمستان میزبان پرندگان مهاجر از منطقه سیبری می باشد.
این آبشار در منطقه سپیدان فارس قرار دارد وسرچشمه آن رودخانه کمهر است.
تلفیق درختان جنگلی با ناحیه کوهستان و رودخانه ، زیبایی چشم اندازها طبیعی آبشار را بیشتر کرده است. سایت dailyrent بازدید از این آبشار را به شما پیشنهاد میکند.

روستای ییلاقی قلات در دامنه کوه و با چشمه ها و رودخانه های زیبا قرار دارد. بافت قدیمی این روستا فوق العاده دیدنی است و دیدن از این روستا پیشنهاد می شود.

منطقه و آبشار کوهمره سرخی

این منطقه کوهستانی ، دارای جنگل های کم درخت و آبشار های متعدد کوچک است.

منطقه و دریاچه دشت ارژن

این منطقه دارای دریاچه آب شیرین و زیستگاه پرندگان مهاجر است.


برخی از اماکن تاریخی شهر شیراز و استان فارس :

حرم حضرت احمد بن موسی شاهچراغ

حرم حضرت سید علاالدین حسین (آستانه)

مجموعه تخت جمشید

مجموعه تخت جمشید

تخت جمشید

مجموعه کاخ های تخت جمشید

مجموعه کاخ های تخت جمشید

پاسارگاد

نقش رستم

نقش رجب

شهر استخر

ارگ کریمخانی

ارگ کریمخان یکی از شاهکارهای معماری دوره زندیه میباشد که به دستور کریمخان زند ملقب به وکیل الرعایا در حدود ۲۵۰ سال پیش ساخته شده است . کریمخان زند بهترین معماران دوره خویش را از سرتاسر ایران جمع کرده و ارگ زیبایی را در پایتخت خود ، شهر شیراز برپا کرد ،ساخت این بنای مستحکم چهار گوش ۵ سال به طول انجامید و در نهایت محل زندگی کریمخان و خانواده اش به شکوه اما ساده ساخته شد اما این شکوه به سرعت به سر آمد و در زمان لطفعلی زند سپاه قاجار به فرماندهی آغامحمد خان قاجار به شیراز حمله کردند ودر پی کینه ای دیرین از زندیه انتقامی سخت از بنا و شاه زند گرفتند. اما این آخرین انتقام از بنای زیبای طلا کاریی شده نبود و متاسفانه در زمان پهلوی (از سال ۱۳۰۵ تا ۱۳۵۰) این بنای زیبا و مستحکم تبدیل به زندان شد . اکنون این بنای زیبا اگرچه سختی روزگار را تحمل کرده و آسیب هایی هم دیده است اما هنوز هم اوج شاهکار های معماری دوره زندیه این بنا را به مکانی زیبا برای جلب توریست از سرتاسر دنیا تبدیل کرده است.
ارگ کریمخان

ارگ کریمخان

آرامگاه خاجوی کرمانی

هفت تنان

این بنا به دستور کریمخان زند ساخته شده است . هر یک از گورها سنگی دارد به درازای سه متر و شصت و پهنای ۷۸ سانتی متر .کنار گورها عمارتی است که ایوانش در ۲ طرف اتاق هایی دارد برای سکونت درویشان و زایران . این هفت تن درویش از راهی دور آمدند تا در شیراز زندگی کنند ، این هفت تن انقدر آنجا ماندند تا هر هفت تن مردند . یکی گور دیگری را می کند تا نفر آخر که گورش به وسیله همسایه کنده شد .

 

بازار وکیل

یکی از جاذبه های شیراز بازار وکیل است که با زیبایی و آرایش ساده و بی پیرایه، اما گیرایش شهر محبوب کریمخان را به همه کهنه بازارهای ایرانشهرش پیوند می زند. این بازار حدود ۵۰۰ متر درازا و ۱۲ متر پهنا دارد این بازار دارای ۷۴ گنبد می باشد. سرای مشیر بنایی ۲ طبقه می باشد که در انتهای جنوب شرق بازار از نمونه های خوب یک مرکز بازرگانی در ایران نیم قرن گذشته است.

مسجد وکیل

در شرق عمارت کلاه فرنگی ، مسجد وکیل ( جامع سلطانی یا جامع وکیل ) یکی از زیباترین مساجدی است که در ایران ساخته شده  است . طاق بزرگ و زیبای این مسجد بر روی ۴۸ ستون سنگی یکپارچه در ۵ ردیف ساخته شده است . در این بنا منبری از جنس سنگ مرمر و به صورت یکپارچه به نیت ۱۴ معصوم تراش داده شده است . در این مسجد شاهد یکی از زیبا ترین کاشی کاری های عهد زندیه خواهید بود.

 

موزه و حمام وکیل

حمام وکیل یکی دیگر از شاهکارهای زیبای کریمخان زند که برای رفاه مردم سرزمینش است دستور ساخت آن را داده است.
حمام وکیل دارای نقوش آهکی زیبایی است که آن را به یک جاذبه زیبای دوره زندیه بدل کرده است. حمام دارای ۳ بخش است سربینه ،راهروی میانی و گرمخانه که همه از اصول پیشرفته علمی ومعماری برای گرم کردن حمام استفاده شده است.

موزه و حمام وکیل شیراز

موزه و حمام وکیل شیراز

سرای مشیر

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ در دوره زندیه توسط کریمخان زند بازسازی شده است . در سال ۱۳۱۷ این آرامگاه با استفاده از شکل ستون های کریمخانی با طراحی از آندره گدار بر سکویی با ۸ ستون ساخته شده است . از ۲۰ ستون ایوان زیبای آرامگاه ، تنها چهار ستون  از آن کریمخان است .

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی در زمان کریم خان زند تجدید بنا شد . در سال های ۱۳۳۰ این بنا دوباره از نو ساخته شد فضای مجموعه سعدی حدود ۸۰۰۰ متر مربع با درخت کاری های زیبا می باشد . سعدی در خانقاهی که اکنون آرامگاه اوست و در گذشته محل زندگی او بوده ، به خاک سپرده شد . در قسمت غربی راهرو نیز شوریده ( فصیح الملک ) شاعر نابینای شیرازی در اتاقی دفن شده است .

باغ جهان نما

باغ عفیف آباد

باغ ارم

باغ دلگشا

باغ نظر و موزه پارس

نارنجستان قوام

دروازه قرآن

دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن شیراز

آرامگاه باباکوهی

مسجد نصیرالملک

این مسجد در محله گود عربان شیراز واقع شده است .ساخت این مسجد ۱۲ سال به طول  انجامیده. یکی از معدود بناهای دوره قاجار که از نظر کاشی کاری تا حدودی موفق است. رنگ صورتی چنان بر فضای کاشیکاری چیره است که این مسجد ، مسجد صورتی نامیده می شود.

غار شاپور


برخی از مراکز تفریحی و خرید شیراز :

مجتمع عظیم خلیج فارس

این مجتمع عظیم دارای بیش از ۲۵۰۰ واحد تجاری در زیربنای ۴۵۰۰۰۰ متر مربع ، هایپرمارکت با زیر بنای ۱۲۰۰۰ متر مربع ، شهر بازی مسقف شامل سالن بولینگ ، بیلیارد و مدرنترین وسایل بازی و سرگرمی با زیر بنای ۲۸۸۰۰ متر مربع ، رستوران و کافی شاپ های متعدد ، نمایندگی برند های معروف جهان ، سینما شامل ۶ سالن ۱۵۰ نفره مدرن بر اساس آخرین متدهای پخش صوت (دالبی دیجیتال) با مساحتی حدود ۶۰۰۰ متر مربع و یک سالن سینمای ۱۵۰ نفره (تئاتر ۴بعدی) ، شهربازی روباز به مساحت ۳۷۰۰۰ متر مربع مجهز به مدرنترین وسایل با استانداردهای جهانی ازقبیل ROLLER CASTER ، GRAVITY و SKYFLYER و پارکینگ رایگان سرپوشیده با گنجایش ۵۵۰۰ دستگاه ماشین با ورودیها و خروجیهای متعدد میباشد.

مجتمع تفریحی تجاری ستاره فارس

این مجتمع متشکل از ۳ طبقه تجاری در حدود ۴۵۰ واحد تجاری , ۳ طبقه واحدهای خدماتی , فرهنگی , تفریحی با کافی شاپ های متعدد , رستوران , آسانسور پانوراما , کافی نت و تریا و شهربازی مسقف و سرگرمی های کامپیوتری ، سالن بیلیارد و بولینگ میباشد.

مجتمع تفریحی تجاری زیتون

مجتمع تجاری تفریحی زیتون فارس در قلب مرکز تجاری شیراز قرار دارد. این مجتمع چند طبقه دارای رستوران ، کافی شاپ ، شهر بازی و فروشگاه های متنوع است.

مجتمع تجاری آفتاب

این مجتمع در یکی از خیابان های لوکس شیراز قرار گرفته و به دلیل فروشگاه های جذاب مقصد بسیاری از گردشگران است.

مجموعه پارک آبی کوثر

این مجموعه به عنوان تنها پارک آبی مجهز جنوب کشور ، دارای استخر موج با آب گرم و تکنولوژی پخش موسیقی زیر آب، وسائل تفریحی مانند آب سرسره و چاله فضایی و باران مصنوعی، سونا ، جکوزی ، سالن بیلیار ، سالن ژیمناستیک ، سالن پرورش اندام و آمادگی جسمانی و … میباشد

استخر بزرگ انقلاب

دارای استخر بزرگ و امکان آموزش شنای عمومی و خصوصی ، آب درمانی ، ماساژ درمانی ، بدنسازی ، آموزش نجات غریق و واتر پلو و شیرجه.

لونا پارک

لونا پارک شیراز

لونا پارک

لونا پارک شیراز یک پارک متفاوت در فضای زیبای کوهستانی با وسایل متنوع بازی و سرگرمی نظیر انواع چرخ فلک ، رنجر ، قطار وحشت ، سورتمه ، پارک بادی بانوان و غیره پیشنهاد خوبی برای اوقات فراقت شما میباشد.

پارک آزادی

قدیمی ترین بوستان شهر شیراز با وسعت ۲۰۰ هزار متر مربع دارای درختان و فضا سازی های زیبا و دریاچه مصنوعی و آبنما های متعدد است. آبنمای دریاچه مصنوعی مجهز به سیستم پخش تصویر روی آب میباشد.

پارک خلدبرین

واقع در منطقه شمال شهر دارای وسائل ورزشی و سرگرمی.

بوستان بعثت

دارای درختان سپیدار زیبا و منظره دید وسیع.

مجموعه بزرگ باغ جنت

این باغ وسیع دارای درختان سرو بلند و زیبا ، زمین های فوتبال با چمن مصنوعی ، زمین گلف و کمپ مسافرین میباشد.

پارک حاشیه ای چمران

این پارک با طول چندین کیلومتری در حاشیه بلوار شهید چمران شیراز قرار دارد. در طول مسیر حرکت ، بیننده با فضا سازی های زیبا و خیره کننده ، آب نما ، سمبل ها ، کافی شاپ ، رستوران ، پارک بادی و مناظر دیدنی روبرو می شود.

پارک کوهستانی سعدی

پارک سعدی در ابتدای خیابان منتهی به آرامگاه سعدی و روبروی باغ دلگشا قرار دارد. مسیر های سرسبز و کوهستانی و همچنین آبشار مصنوعی این پارک هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

پارک کوهپایه

پارک کوهپایه

پارک کوهپایه

این پارک دارای وسائل بازی و یک مسیر منتهی به گهواره دید شیراز واقع در قله کوه شمال شیراز میباشد.

مجموعه تپه کاج صدرا

مجموعه ورزشی – تفریحی تپه کاج صدرا در شهر جدید صدرا قرار دارد. این مجموعه دارای پینت بال ، جامپینگ ، کارتینگ ، کافی شاپ ، فست فود و غیره میباشد.

مجموعه سرزمین سبز صدرا (Green Land)

مجموعه کارتینگ نمایشگاه بین المللی فارس

یک نظر

 1. کریمی

  به    بیان شده  

  سلام
  اطلاعات شما کامل و عالی بود. ممنونم ازتون که باعث شدید تعطیلات خوبی رو در شهر شیراز به همراه خانواده داشته باشیم.
  چه خوب بود اگه رستوران ها و کافی شاپ های خوب رو هم معرفی می کردید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =